بحران آب آشامیدنی در ۱۱۰ روستای استان زنجان

آذوح: وضعیت آب آشامیدنی در ۱۱۰ روستا از مجموع ۵۵۶ روستای استان زنجان «بحرانی» گزارش شده است. افزون بر این ۲۷۷ روستا نیز دچار تنش آبی هستند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس گزارش‌های وزارت نیرو، زنجان جزو ۱۳ استانی است که با تنش آبی شدید مواجه است.
شاهرخ فاتح، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هوا‌شناسی ایران چند هفته پیش گفته بود که «تهران، البرز، خوزستان، فارس، کرمانشاه، گلستان، ‌ کهگیلویه و بویراحمد، ‌ کردستان، زنجان، لرستان، قزوین، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران و یزد» استان‌هایی هستند که کم‌آبی در آن‌ها نگران‌کننده است.
محمد حسین مهانفر، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان گفته که در اغلب روستاهای این استان، از آب شرب به منظور مصارف کشاورزی و آبیاری درختان استفاده می‌شود.
او مردم را عامل اصلی تشدید بحران آب دانسته است.
خلیل آقاجانلو، مشاور مدیرکل و کار‌شناس آبخیزداری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان نیز برداشت بی‌رویه از منابع آبی کشور را عامل تبدیل شدن کم آبی به یک چالش دانسته است.
سال‌هاست که ایران دچار «بحران آب» است و میزان آب تجدیدشونده کشور، یعنی آبی که از بارش‌ها حاصل می‌شود، کاهش پیدا کرده است.
بحران بی‌آبی در ایران به بحرانی عمیق تبدیل شده است. با وجودی که به‌تازگی در نقاطی از ایران بارندگی بوده اما هنوز بحران خشکسالی برطرف نشده است.
عیسی کلانتری، مشاور معاون اول رئیس‌جمهور ایران چند روز پیش گفت که میزان مصرف آب در کشور از مرز بحران عبور کرده است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn