دستگیری ۲۲ هزار نفر اتباع خارجی در مرزهای آذربایجان غربی

آذوح: به گفته فرمانده مرزبانی آذربایجان غربی، از ابتدای سال ۹۴ حدود ۲۲ هزار نفر اتباع خارجی که قصد خروج غیرقانونی از طریق مرزهای این استان را داشته​اند، دستگیر شده​اند و قاچاق کالا در این منطقه هم بسیار کاهش یافته است.
سرهنگ شهرام عباسی، فرمانده مرزبانی استان آذربایجان غربی، از دستگیری حدود ۲۲ هزار نفر در مرزهای ایران در این استان در سال​جاری ۱۳۹۴ خبر داده است. به گفته او، به طور میانگین روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر اتباع خارجی توسط مرزبانی این استان دستگیر شده​اند که همگی قصد داشته‌اند از طریق مرزهای این استان به طور غیرقانونی و قاچاق خارج شوند.
فرمانده مرزبانی استان آذربایجان​غربی به واحد مرکزی خبر گفته که علاوه بر اتباعی که قصد خروج قاچاقی از مرزهای ایران را داشته​اند، ۲۷۵ قاچاقچی انسان هم در مرزهای این استان دستگیر شده​اند. شهرام عباسی اطلاعات بیشتری در باره هویت و شغل اتباع خارجی دستگیرشده در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است.
استان آذربایجان غربی دارای مرز خاکی و آبی با ۳ کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان است و از همین​رو آمار قاچاق انسان و کالا در این استان بالا است.
از مجموع ۹۵۶ کیلومتر مرز این استان با کشورهای همجوار، حدود ۵۶۶ متر مرز میان کشور ایران و ترکیه وجود دارد.
همچنین آمار قاچاق کالا در این منطقه در سال​های گذشته بالا گزارش شده بود ولی هم اینک فرمانده مرزبانی استان از کاهش ۹۵ درصدی قاچاق کالا در سال​جاری خبر داده است.
چندی پیش "فارس"، خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران، به نقل از معاون اطلاعات فرماندهی مرزبانی استان آذربایجان غربی از دستگیری و تحویل ۶۰ عامل مرتبط با قاچاق انسان به مقامات قضایی در مرزهای این استان خبر داده بود.
سرهنگ عباسی "تشدید اقدامات کنترلی شبانه روزی نوار مرزی با استفاده از تجهیزات اپتیکی و افزایش گشت​های مرزی" را از دلایل اصلی افزایش دستگیری قاچاقچیان و مهاجران غیرقانونی دانسته بود.
سرهنگ محمد عبدالعلی​پور، فرمانده هنگ مرزی ماکو، اواسط تابستان از رشد ۴۰۰ درصدی در جلوگیری از قاچاق انسان در مرز شهرستان ماکو خبر داده بود. او به خبرگزاری ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، گفته بود که در ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۴ تعداد ۱۵۹ نفر از عوامل خروج غیرقانونی دستگیر و بیش از ۸۷ خودروی آنان توقیف و به مقامات قضایی تحویل داده شده است.
عباسی،​ فرمانده مرزبانی استان آذربایجان غربی، همچنین کشته شدن دو نفر از اتباع بیگانه در اثر شلیک گلوله ماموران مرزبانی در منطقه ممنوعه مرزی در سال​جاری را تائید کرده است. او همچنین تصریح کرده که در صورت تردد غیرمجاز افراد در مناطق ممنوعه مرزی و بی​توجهی به ایست مرزبانان، ماموران به طور قطع اقدام به تیراندازی خواهند کرد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn