اعتراف استاندار آذربایجان غربی: 600 هزار کرد عراقی به آذربایجان غربی پناهنده شده‌اند

آذوح: قربانعلی سعادت با بیان اینکه آذربایجان غربی رنگین کمان اقوام و مذاهب است، اعلام کرد: آذربایجان غربی فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیادی را به خاطر اثرات ناشی از جنگ و در حال حاضر نیز به دلیل همسایگی با کشورهایی که در جنگ هستند و بخشی از ترکش‌های مناقشات آنها به ما برخورد می‌کند، را از دست می‌دهد.
وی اعلام کرد: بعد از پیروزی انقلاب مدت‌ها بخش زیادی از توان استان در زمینه ترانزیت مواد مخدر گرفته شد و بعد از آن در سالهای ۷۰ به دلیل اختلافاتی که در کشور عراق پیش آمد و اقدامات صدام در شمال عراق ۵۸۰ هزار عراقی به آذربایجان غربی سرازیر شدند.
استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: تعداد خانوار در آذربایجان غربی بیشتر از میانگین کشوری است و در بحث کنترل تورم که وزیر اقتصاد آن را زیر ۱۵ درصد اعلام کرده است، استان آذربایجان غربی دارای تورم ۱۸٫۶ درصدی است و این در حالی است که درآمد سرانه آذربایجان غربی نصف درآمد سرانه کل کشور است و هزینه‌ها بسیار زیاد است.
سعادت تصریح کرد: آذربایجان غربی در کشاورزی نیز ارزش افزوده بسیار پایینی نیز دارد که حدود ۴۰ هزار نفر در آذربایجان غربی که فارغ‌التحصیل در مقطع لیسانس و بالاتر است در استان بیکار هستند.
وی افزود: در مقطعی که دولت روحانی به پای کارآمد استان آذربایجان غربی یک‌هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار بود و رقمی هم وجود نداشت و ندارد که با آن بدهی‌ها را صاف کرد، تنها کاری که انجام شده است ایجاد امید در بین پیمانکاران است چرا که پیمانکاران در حال حاضر پروژه‌ها را متوقف نکرده‌‌اند و قرار است چهار سال دیگر به مطالبات خود برسند.
استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: در دولت یازدهم شرایطی وجود دارد که در یک تنگنای جدی به نام خشک شدن دریاچه اورمیه مواجه هستیم که این امر فقط به منطقه و ایران تعلق ندارد اما متاسفانه دریاچه اورمیه هر روز رو به خشکی می‌رود.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn