تداوم بی‌توجهی به زبان ترکی؛ زبان کردی بعد از دانشگاه، به مدارس نیز راه پیدا کرد!

آذوح: مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان گفت:از سال های آینده به ویژه سال تحصیلی 96-95 در ادبیات فارسی چند فصلی را به آموزش و تدریس به زبان کردی اختصاص خواهیم داد و این مهم در مدارس استان اجرایی می شود.
به گزارش دورنانیوز، رشید قربانی در نشستی مطبوعاتی با خبرنگاران و اصحاب رسانه های گروهی سنندج در رابطه با توجه و اهمیت دادن به زبان و فرهنگ کردی که مورد تاکید مسؤلان ارشد کشور نیز هست گفت: طرحی که ما با وزاتخانه هم هماهنگ کردیم برای سال تحصیلی جاری فراهم نشد اما از سال های آینده به ویژه سال تحصیلی ۹۶-۹۵ انشاءالله تدوین می شود در ادبیات فارسی چند فصلی را به آموزش و تدریس به زبان کردی اختصاص خواهیم داد و این مهم در مدارس استان اجرایی می شود.
همچنین چندی پیش ریاست جمهوری در سفر به سنندج از ایجاد رشته زبان کردی در دانشگاه این استان و راه اندازی بخش کردی خبرگزاری دولتی ایرنا خبر داد.
این در حالی است که علی رغم توجه ویژه دولت به زبان کردی در کشور، تاکنون هیچ یک از وعده های انتخاباتی دکتر حسن روحانی به مردم آذربایجان در رابطه با تاسیس فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی و همچنین فراهم ساختن بسترهای لازم جهت تحصیل آذربایجانیان به زبان مادری خود در مدارس و دانشگاه ها عملی نشده و استاندارد و رفتار دوگانه دولت تدبیر و امید در قبال اقوام مختلف به شدت مورد اعتراض و انتقاد فعالین فرهنگی و مدنی و هم چنین اذهان عمومی مردم ترک ایران قرار گرفته و این امر در کاهش شدید محبوبیت دولت در نزد آذربایجانی ها تاثیر به سزایی داشته است.
بسیاری از کارشناسان تداوم بی توجهی و بی مهری دولت در قبال زبان، هویت و فرهنگ آذربایجان با وجود وعده و وعید های فراوان انتخاباتی را زمینه ساز ترویج بی عدالتی و تبعیض در جامعه ایران قلمداد نموده و آن را در کاهش آراء دکتر روحانی در انتخابات آینده ریاست جمهوری بسیار موثر میدانند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn